Postitas Orion10 » 21 August 2009, 22:39
Massiivne erepunane täht Orioni tähtkujus on viimase 15 aastaga salapärasel moel 15 protsenti väiksemaks kahanenud, ning astronoomidel pole seni aimugi, miks.Hoolimata kahanenud mõõtmetest, märkis Wishnow, pole Betelgeuse nähtav sära viimaste 15 aasta jooksul tuhmumise märke ilmutanud.
Betelgeuse, mida peetakse ülihiidtäheks, on nii suur, et meie päikesesüsteemis küündiks see Jupiteri orbiidini. Kuid umbes viie astronoomilise ühiku pikkuse raadiusega täht on alates 1993. aastast kahanenud Veenuse orbiidi võrra.Berkeley füüsikateadur ja Townesi kaasautor Edward Wishnow tunnistas, et uurijad ei tea, miks täht kahaneb. "Arvestades kõike, mida teame täheparvedest ja universumi kaugematest piirkondadest, võime öelda, et on palju asju, mida me tähtede kohta ei tea, kaasa arvatud see, mis juhtub punaste hiidudega nende elutsükli lõpus," ütles Wishnow.
Eeldatakse, et punased ülihiiud paisuvad II tüübi supernoovadeks, kosmilisteks plahvatusteks, mida põhjustab massiivse tähe sisemine kollaps.
Townes on viimastel aastatel tähe pinnal märganud eredat laiku, ehkki hetkel paistab täht siiski veel olevat kerakujuline ja sümmeetriline.
Betelgeuse, üks eredamaid tähti meile nähtavas taevalaotuses, on esimene, mida kunagi mõõdeti, ja siiamaani üks käputäiest tähtedest, mis on läbi Hubble'i kosmoseteleskoobi nähtavad ketta, mitte valguspunktina.