Palun binokliabi!

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Palun binokliabi!

PostitusPostitas kaablikas » 07 Jaanuar 2010, 12:16

Tere!

Siin jälle üks pead kratsiv lapsevanem hädas oma astrouudishimuliku lapsega... Tüdruk saab kohe 8-ks ja soovis kingituseks teleskoopi. Õnneks andis ta oma soovist varakult teada ja pisut maad uurides leidsin, et esialgu võiks siiski binokli kasuks otsustada. Nüüd siis oleme uue probleemi ees - milline binokkel osta? Eks endalgi on väike huvi juba lapsest saati olemas ja tütre kõrvalt oleks ju päris huvitav üht-teist õppida. Kui hästi on binokliga võimalik näha lähimaid planeete, Kuu kraatreid?(Andke mulle andeks minu kohmakas astronoomiaalane sõnakasutus - ma ise olen ikka päris võhik sellel alal.) Millist binoklit soovitate?

Suured tänud vastajaile!
kaablikas
 
Postitusi: 1
Liitunud: 07 Jaanuar 2010, 10:48

Re: Palun binokliabi!

PostitusPostitas Tõnis » 07 Jaanuar 2010, 19:16

Universaalne binokkel oleks avaga umbes 50mm ning suurendusega 7-10 korda. Sellise binokli peale on siis kirjutatud 7x50 või 10x50. Kuul näeb suuremaid kraatreid ja mäeahelikke, Jupiteril kaaslasi ning võibolla vahel ka Veenuse faase. Binokliga on võimalik ära näha ka arvestatav hulk süvataeva objekte, kuid kõik nad paistavad kas väga nõrkade uduste laikude või tähekestena. Vaid mõned suuremad täheparved paistavad binoklis päris head.

Juba kümnekordne suurendus on nii suur, et käte paratamatu värin ei lase pilti rahulikult vaadata - tegelikult oleks binokliga tähistaevast vaadeldes vaja statiivi. Selleks sobib pea igasugune fotostatiiv, kuid seejuures peaks binoklil olema statiiviadapteri keermestatud auk. Seda olemasolu kohta võiks müüja käest eraldi küsida. Loomulikult võib binoklit ka suvalise sobivama eseme vastu või peale toetada, kuid statiiviga on märksa mugavam. Väikese nuputamisega on võimalik teha fotostatiivile kinnituv binokli hoidja suvalisele binoklile (nt. midagi "sahtli" sarnast). Näiteks võiks vaadata: http://www.astunit.com/tonkinsastro/binoculars/binomount.htm

Kui huvi astronoomia vastu on päris tõsine, siis võib ju kohe ka teleskoobi osta. Hea kvaliteediga binokli ja lihtsa teleskoobi (va. Galileoskoobi) hinnad on üsna samast klassist (minu hinnangul ca 2000-3000 krooni), hea binokli võib leida ka vähema raha eest, kuid siis tuleks võrrelda õige mitmeid erinevaid mudeleid. Binoklit on samas mõnus kasutada ka looduses matkates või reisides.

Binoklite valiku kohta on inglise keeles mitmeid juhatusi:
http://www.outdooreyes.com/choosebinoculars.php3
http://www.universetoday.com/2008/04/15/binoculars-for-astronomy/
http://www.wwnorton.com/college/astronomy/astro21/sandt/choosingbinocs.html
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 132 külalist