lahutusvõime kaaresekundites = 120 / apertuur millimeetrites
Korrektsuse huvides tuleks vastus korrutada ka lainepikkusega mikromeetrites (vesiniku alfajoone jaoks siis 0.656-ga), kuid olulist võitu siit kahjuks ei tule.
Lihtne arvutus näitab, et 40 mm apertuuri korral on teoreetiline lahutusvõime 3 kaaresekundit, mis isegi Eesti oludes on väiksem kui atmosfäärist häiritud kujutis lubaks. 60 mm annab ainult veidi juurde, 2" pole ka teab mis kõrge lahutus. 120 mm vesiniku alfajoone filter maksab aga väga palju, suuremad veel rohkem ...
Heledate objektide korral on lihtne kaua aega järjest vaadelda ning aja jooksul juhtub ikka, et kujutis mõneks hetkeks rahuneb ja avaneb teoreetilisele lahutusele lähedase teravusega vaatepilt. See kehtib nii Päikese, Kuu kui ka planeetide kohta.
Põhimõtteliselt saab päikeseteleskoopi teha ka väga suurest teleskoobist, siis tuleb kasutada teleskoobi küljes spetsiaalset prismat, mis ca 96% valgusest suunab otse teleskoobist välja, 90-kraadise nurga all olevasse okulaari jõuab vaid alla 4% teleskoopi langevast kiirgusest. Seda on võimalik juba erinevate filtrite (ka alfajoone oma) abil edasi nõrgendada. Sellisel juhul on saadava pildi lahutus määratud esmajoones teleskoobi teoreetilise lahutusvõime ning prisma valmistamiskvaliteediga. Teoreetiliselt võiks olla võimalik kombineerida ka teleskoobi objektiivi ette käivat heledamat Baaderi päikesefiltri kilet ning vesiniku alfajoone filtrit... praktikas võib tekkida ootamatuid raskusi okulaarist paistva väga tumeda kujutisega.
Muide, Päikese vaatamisel on huvitav nüanss - Päikest on hea vaadelda suurema veekogu põhjapoolselt kaldalt, päris vee piirilt. Miks? Päike soojendab maapinda ning tekivad tõusvad õhuvoolud, mis panevad kujutise virvendama. Veepinnale langev päikesevalgus aga suuremalt jaolt peegeldub ning suhteliselt ühtlaselt soojenenud veepinnalt turbulentseid õhuvoolusid eriti ei teki. Päris kaval lahendus. Seletuse andsid hiina päikeseastronoomid Huairou päikeseteleskoobi juurest, kelle teleskoop seisab veehoidla kaldal kõrge torni otsas.
Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 159 külalist