Postitas Tõnis » 31 Oktoober 2022, 23:13
Tervist!
Varemalt olid erinevad valgusreostuse vastased filtrid tõesti olemas, need töötasid hästi kunagiste elavhõbe- ja praegu juba valdavalt kaduvate naatriumlampide korral. Mõlemat tüüpi lampides kiirati kogu valgus mõnes kitsas spektrivahemikus/spektrijoones.
Praegu on massiliselt levivad LED-lambid, millel on enam-vähem pidevspekter. Seejuures veel väga tugev sinine/lähisultravioletne tipp, mis tekitab massiivset valgusreostust (sinine valgus hajub atmosfääris kollasest või punasest oluliselt paremini...). LED-valgustite spektrites ei ole reeglina üksikuid jooni, mille välja filtreerimine aitaks...
Valgusreostatud taeva all vaatlemisel aitab kõige paremini suurendus. Suurendust tõstes väheneb ka teleskoobi vaateväljas olev valgusreostusest tingitud taevafoon... Ja teise asjana kitsasribafiltrid objektide puhul, mis ise kiirgavad üksikutel lainepikkustel (vesiniku Balmeri seeri alfajoone kiirgus, OIII kiirgusjooned, jne) - vaadeldes läbi filtri, mis laseb läbi väga kitsalt vaid seda lainepikkust, paraneb oluliselt kontrast taevafooniga.
Tervitab Tõnis