lemmu kirjutas:Väidan jätkuvalt, et 4 tolline SCT on väike. Ainuüksi sekundaarne peegel katab küllalt suurt osa primaarsest peeglist. Egas kosmoses ainult planeete vaadata. Näit. kerasparvede detailsus on hoopis teine, kui suuremaga vaadata. Udukogudest ja galaktikatest rääkimata... Refraktoritega on teine lugu...
Kõik sõltub sellest, millised on võimalused ja huvid. Võib ka väita, et 8" teleskoop on igal juhul väike nii planeetide kui süvataeva vaatlemiseks (detailselt näeb vaid heledamaid süvataeva objekte ning max suurendus on väiksemate planeetide jaoks väiksevõitu) - tõepoolest 50cm peegliga teleskoop on hoopis etem. Poolemeetrise teleskoobi töös hoidmiseks on reeglina vaja kapitaalset ehitist, 8" teleskoobi transportimiseks on vaja autot, 4" katadioptrilise teleskoobi mahutab ära fotokotti ning võimalik, et pisut ruumi jääb ülegi. Sellise saab üldjuhul ka lennukisse käsipagasina kaasa võtta.
============================================
Ava ja tüüp | Max suurendus | Suurim mõõt | Kaal
-------------------------------------------------------------
50 cm reflektor 1000x min. 1 meeter 75+ kg?
20 cm SCT 400x tüüpiliselt 50 cm ~15 kg?
10 cm Mak 200x ca 20-30 cm <5 kg?
Kokkuvõtteks - kui oled selgeks saanud, kus sa saad vaadelda, mida sa tahaksid vaadelda ning kui palju vaeva oled nõus nägema, et iga kord teleskoobiga vaatluskohta saada.. siis hakkab kooruma natukene täpsem idee sobiva teleskoobi kohta. Samas, iga teleskoobiga näeb piisavalt erinevaid ja huvitavaid asju, seetõttu ei ole sugugi oluline, et see riistapuu oleks "hüpersupermega" vaid lihtsalt korraliku optika ja monteeringuga.
PS. Mina olen TAL-1 teleskoobiga Messier' maratonil ca 60 objekti kätte saanud, 50x12 binokliga üle 40, 8" Meade LX200-ga manuaalrežiimis 88. Seejuures oli TAL-1'ga tehtud maraton hilisemal (ehk valgemal) kevadisel ajal.