teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

teleskoop

PostitusPostitas sviljar » 17 Veebruar 2007, 14:30

Tere! Ostsin endale teleskoobi Arcturus 60/700 kas see on ka normaalne oskab keegi midagi selle kohta rääkida
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39

Re: teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 18 Veebruar 2007, 12:47

Kirjelduse põhjal võiks arvata, et tegu on 6 cm läbimõõduga objektiiviga (õigem oleks ütelda apertuuriga) ja 700mm fookuskaugusega läätsteleskoobiga. Sõltuvalt monteeringust ja kolmjalast võib sellist täitsa edukalt taeva vaatamiseks kasutada.

Kindlasti ei tohiks unustada väga hästi toimivat rusikareeglit - maksimaalne kasulik suurendus on 2 korda objektiivi (e. apertuuri) läbimõõt millimeetrites. Selle teleskoobiga siis 120 korda.

Väike nimekiri sellest, mida on lihtne vaadelda:
  • Kuu
  • heledamad planeedid - Veenus (ja faasid - praegu õhtuti hästi nähtav), Jupiter - neli heledat nn. Galilei kaaslast ja võibolla ka kaks tugevamat pilvevööti, Saturn ning selle rõngas ja kõige heledam kuu Titan, suurima mõistliku suurenduse kasutamisel võiks olla nähtav ka Marsi polaarmüts ja tumedad laigud planeedil
  • heledamad täheparved (nii hajus- kui kerasparved) - hajusparved väikese suurendusega, suuremad kerasparved (näiteks M13 Herkulese tähtkujus) hakkavad maksimaalse suurenduse korral näitama, et nad koosnevad tähtedest
  • üksikud galaktikad (väikese suurendusega)
  • kaksik- ja mitmiktähed
  • muutlikud tähed
Paar soovitust: Ära vaatle läbi aknaklaasi või lahti tehtud akna - õhu virvendus rikub kujutise. Suhteliselt väikesel teleskoobil võib tõsiseks probleemiks olla vibreerimine - kas siis tuule või puudutamise tõttu. Selle vähendamiseks proovi teleskoobi kolmjala külge kinnitada raskus - (poolik) telliskivi, vett täis suurem limonaadipudel vms. Enne tõsist vaatlust lasta silmadel pimedusega kohaneda... 15-30 minutit oleks väga hea - mida kauem seda parem. Proovi nähtavat (nt. Kuu kraatreid) joonistada või pildistada.

Selgeid öid!
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: teleskoop

PostitusPostitas sviljar » 21 Veebruar 2007, 11:17

Suurimad tänud juhtnööride eest! see vibreerimine on olnud suureks probleemiks! Kuna praegu on kylm siis on ka raske vaadelda silm kipub vesiseks minema jne. Saturni olen vaadelnud ja nägin rõngast ka aga keskmise suurendusega liigub kiiresti eest ära! See ongi vist ainuke probleem sellise läbimõõduga teleskoobil! Kõike kõige paremat!
sviljar
 
Postitusi: 169
Liitunud: 18 Jaanuar 2007, 16:39


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 23 külalist