Kui Sul on Celestroni CAM (CG5 GT), CGEM, CGE, CGE Pro vms. NexStar-i toetav GoTo monteering, siis saab seda juhtida ka arvutiga. Selleks on vaja RS232 kaablit, mis Teleskop Services maksab 35 eur ehk üle 550 krooni.
Tavaliselt armastatakse igasugu datakaablitesse näpuotsaga elektroonikat puistata, täpsemalt siis puhvrid ja nivoomuundurid, millega õigustatakse kõrget hinda ja sunnitakse inimesi kalleid originaaljuhtmeid ostma.
Antud juhul selgus, et Celestroni juhtpulti lahti võttes ja skeemi uurides, et puldi all olev RJ9 ehk 4P4C "telefonitoru" pesa sisaldab endas standardset RS232 porti, mille ühendamiseks arvutiga on vaja lihtsat, passiivset kaablit. Sellise valmistamisega saab hakkama pea igaüks, kes vähegi suudab juhtmeid õiges järjekorras kokku ühendada.
DE9 pistik maksab Oomipoes 5 krooni, RJ9 pistik 3 krooni, juhtme meeter 3 krooni. Kultuurne oleks DE9 pistikule ka kaitsekate ümber kruvida, see lisab veel 8 krooni.
Et RJ pistikute presstange igalühel kodus pole, siis oleks mõistlik poes paluda müüjal see pistik kohe juhtme külge pressida. Neil on tangid reeglina käepärast. Alternatiiv on kasutada vana telefonitoru juhet.
Projekti eelarve on seega kokku 19 krooni ja 5 minutit tööd.
Jooniseid ei viitsi nii väikese asja pärast tegema hakata, piirdun lihtsalt kirjeldusega:
Celestroni puldi alla mineva RJ9 ühendus on järgmine:
1 - RS232 RxD
2, 3 - Signal ground
4 - RS232 TxD
Kui pistikule otsa poolt peale vaadata, nii et kinnitusklõpats jääb üles ja juhe endast eemale, jooksevad kontaktide numbrid järjest vasakult paremale.
Tavalise 9-kontaktilise DE9F serialpordi pistiku ühendus on järgmine:
2 - RxD
3 - TxD
5 - Signal ground
Pistiku jalgade numbrid on tavaliselt kontaktide kõrvale plastiku sisse pressitud.
Lihtsaim viis vastvalminud juhet katsetada, on tõmmata Stellarium nimeline vabavaraline planetaariumitarkvara. Seadete aken -> Lisandid tuleks kõigepealt määrata, et teleskoobi juhtimise lisamoodul laetaks igal programmi käivitamisel, seejärel lisada teleskoop, seadistada port ning kui ühendus on toimiv, saab teleskoopide nimekirjast ühenduse käivitada. Seejärel mine Stellariumis soovitud objektile, vajuta Ctrl-1 (eeldusel, et see on meil nimekirjas esimene teleskoop) ja monteering liigub ise õigele kohale. Teleskoobi liikumist Stellariumis näitab vaatevälja simuleeriv ringike.
PS. Kui arvutil serialporti ei ole, siis tuleb kasutada RS232-USB üleminekut, mida saab sajakonna krooni eest igast hästivarustatud arvutitarvikute ärist.