skysafari kirjutas:Viimasel ajal on tekkinud mõte natuke astronoomiat uurida ja leidsingi postimüügi-kataloogist üliodava teleskoobi (väga piiratud eelarve
). Link teleskoobile on
http://www.hansapost.ee/p/teleskoop/215303036 ning nii palju ,kui mina olen aru saanud on barlow lääts positiivne ning kui komplektis on suur, väike ja nurgalääts on see samuti hea. Leidsin ka youtubest video (
http://www.youtube.com/watch?v=kjWbdW9_Tr4 ), seal suumib sarnane teleskoop (kui mitte sama) suht detailselt kuud ning isegi Jupiteri on näha. Kallist ei taha väga osta, kuna kahju on, kui kallis asi nurka seisma jääb. 30 eurose puhul see suur kaotus poleks. Tahangi teada, et kas sellega midagi näeb ja mis on umbes selle suurendus (mitu korda suuremaks teeb) ja kas see on hea diil 30 euro eest?
30 euro eest osta ära! Isegi odav fotostatiiv maksab rohkem. Õppevahendiks on minu arvates väga hea ja kui huvi säilib, saab alati järgmise teleskoobi osta.
"Kui suur suurendus on" on alati esimene küsimus. Suurendus sõltub okulaaridest ehk nendest punnidest, mille kohta postimüügi kataloog ütleb "suur lääts ja väike lääts". Teiste sõnadega - erinevate okulaaride ja barlow läätse kombinatsioonidega saad ise erinevaid suurendusi valida. Suurenduse saad kui jagad teleskoobi fookuskauguse okulaari fookuskaugusega. Barlow lääts korrutab selle vajadusel veel reeglina kahe või kolmega. Konkreetse teleskoobi fookuskauguseid ei ole küll kataloogis kirjas, aga kui võtame näiteks teleskoobi fookuskauguseks 900mm ja "väikese läätse" fookuskauguseks 6mm, saame 150 kordse suurenduse. Paneme sinna vahele veel 3x Barlow läätse ja saame 450 korda suurenduse? Kas ikka saame? Matemaatiliselt võttes saame küll. Aga praktikas ei ole meil selle suurendusega mitte midagi peale hakata, kuna see tilluke optika ei "vea välja" ei eraldusvõimelt ega valgusjõult. See tähendab, et pilt on niivõrd pime ja hägune, et ei ole sisuliselt kasutatav.
Teine asi, suur suurendus vajab väga stabiilset alust. Peenikese väriseva kolmjalaga teeb iga väikseimgi puudutus või tuulepuhang suure suurendusega vaatamise võimatuks.
Seega, küsimus on pigem selline, milline on KASUTATAV suurendus. Sellise teleskoobi juures ehk 30...40 korda, võib-olla maksimum sadakond korda. Selle saad siis selle teise, "suure läätse" abil kätte. See on ka esialgu kuu ja planeetide vaatlemiseks piisav ning saad ka mõningaid kaksiktähti eraldada.
Üks oluline asi, mida tavaliselt mitte keegi ei ütle, on see, et tähed jäävad alati täppideks, ükskõik, kui suur valitud suurendus ka on. Ka suurte ja kalliste teleskoopidega. Tähed on lihtsalt niivõrd kaugel.
Ainukesed objektid, mis muutuvad teleskoobis suuremalt nähtavateks ketasteks, on kuu ja meie päikesesüsteemis olevad planeedid. Tõenäoliselt näed sellega saturni rõngad ja jupiteri 4 suuremat kuud ära, punakat marssi ja veenuse faasi. Ja muidugi lõputut uurimist pakkuvad kuu kraatrid.
Lühidalt, selle raha eest paistab seal teleskoopi küll olevat. Osta ära ja mõtle Galileo Galileile, kellel oli ca 400 aastat tagasi umbes samasuguse suurusjärguga teleskoop ning kes tegi sellega rea väga tähtsaid avastusi.
Aga ära looda selliseid värvipilte galaktikatest ja udukogudest, nagu ajakirjades või raamatutest näha võib.