Postitas Tõnis » 20 Veebruar 2010, 23:16
Aga läätsteleskoobi miinuseks on reeglina kõrgem hind. Need mõne tuhande kroonised läätsteleskoobid kipuvad (üksikute eranditega) olema niruma kujutisega kui ekvivalentsed peegelteleskoobid. Peegelteleskoopidel on küll kontrast sekundaarpeegli tõttu tekkiva difraktsiooni tõttu pisut väiksem, kuid odavaid läätsteleskoope kimbutab reeglina kromaatiline aberratsioon - näiteks Kuu või planeedi servad on värvilised.
Kromaatiline aberratsioon on eriti märgatav just lühikese fookuskaugusega odavatel refraktoritel, suhtelise ava F/10 puhul mure leeveneb, kuid 80 mm apertuuriga teleskoobi toru pikkus on siis juba umbes 80-90 sentimeetrit...
Samas üteldakse, et madala kontrastsusega planeetide (Marss, Jupiter, Saturn) vaatlemiseks on kõige sobivamad ikkagi suured peegel- või katadioptrilised teleskoobid, avaga alates 20 sentimeetrist ning parem kui üle 30 sentimeetri. Kui sellisel teleskoobil ei ole probleemi sisepeegeldustega (levinud mure Schmidt-Cassegraini süsteemil ja ka teistel toruga teleskoopidel), siis ei kannata ka kontrastsus eriti palju. Seejuures on võimalik kasutada suuremaid suurendusi ning suur kujutis on veel piisavalt hele, kuna teleskoobi ava on suur.
Kogu see eelnev jutt ei tähenda, et väikest refraktorit või väikest peegelteleskoopi ei maksa osta. Kui minu eelistust küsida, siis esimeseks ja odavaks teleskoobiks võtaksin ca F/6 kuni F/8 suhtelise avaga 12-15cm avaga peegelteleskoobi. Alla 12 cm ava on peegelteleskoobi efektiivne ava suurusjärgus 80mm refraktoriga. Siinse teema pealkirjast valiksin 130mm variandi.. Kui vaatluskogemused olemused ja vaatlus-eelistused juba selged, siis oskab vast igaüks ise juba järgmise teleskoobi üle otsustada või sel teemal edasi uurida.