tähe tekkimine ?

Vestlusring astronoomiast, vaatlemisest ja sellest, mis parasjagu taevas näha on

tähe tekkimine ?

PostitusPostitas aivar1 » 06 Aprill 2010, 09:57

tere rahvas.
taevast on vaadeldud nüüd päris korraliku optikaga mõnda aega ja siit tekkis üks küsimus - kas on vaadeldud mõne uue tähe tekkimist? ma mõtlen täiesti uue mitte noova vms. teket taevasse.
kui on siis äkki on kellelgi mingi viide või kogunisti koordinaadid käepärast :ugeek:

selgemat taevast,
aivar
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas Juhan » 06 Aprill 2010, 13:01

aivar1 kirjutas:tere rahvas.
taevast on vaadeldud nüüd päris korraliku optikaga mõnda aega ja siit tekkis üks küsimus - kas on vaadeldud mõne uue tähe tekkimist? ma mõtlen täiesti uue mitte noova vms. teket taevasse.
aivar


Täheteke on paraku inimliku ajamõõdu jaoks natuke liiga pikk protsess, et seda otseselt jälgida saaks. Iseloomulikud ajaskaalad ulatuvad kymnetest tuhandetest aastatest ylimassiivsete tähtede puhul kuni väga palju pikemate ajavahemikeni kergemate korral. Tähe synd koosneb paljudest etappidest, niiet ka tekkimise hetke on raske rangelt defineerida: gaasipilve kokkukukkumine ja prototähe teke või jõudmine peajadale?

Vaatluslikult segab asjaolu, et tegemist on väga räpase protsessiga. Tähed tekivad tihedates tolmustes ja jahedates gaasipilvedes, mis ei kiirga ise ja ei lase ka vähemalt optilises lainealas kiirgust väga hästi läbi (suuremad lainepikkused aitavad :)). Nähtava valguse piirkonnas paistavad need kohad ainult tumedate nö gloobulitena (Bok globules), kus sees tõenäoliselt tähtede tekkimine siis parasjagu käib. Kuivõrd see kodustes tingimustes näha on, ei oska öelda, ei ole vaatleja..
Juhan
 
Postitusi: 1
Liitunud: 31 Märts 2009, 13:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas aivar1 » 07 Aprill 2010, 16:26

tänud vastamast.
genereerisin paar mõtet lisaks. pean tunnistama et olen nüüd otseselt teadusest küll kaugel aga püüan oma mõtiskluse edasi anda.
okei. räpane protsess, suured gaasi jm. aine pilved kukuvad mingis osas kokku ja tekib täht, mõni kiiremini mõni aeglasemalt. kuid olgem ausad, taevas on triljoneid ja triljoneid tähti, mida oleme tänase hetkeni näinud või registreerinud teisiti. pluss veel sama palju ilmselt mida me veel näinud pole, või veelgi rohkem. kui ühel kokkutulekul räägiti suurte teleskoopide ehitamisest tulevikus siis mõtlesin et mida nendega siis näeb - ikka rohkem ja rohkem tähti ja galaktikaid. tundub et nad lihtsalt ei lõpe otsa :roll:
aga siinkohal hakkas mind üks küsimus huvitama, kui nüüd kõik need triljon astmes x tähte süttisid ilmselt tohututest gaasi pilvedest - siis miks taevas nii selge on????( ma ei mõtle siin pilvitust ;)
kes või mis koristas universiumi ära? kui vaadelda taevast siis on seal käputäis udusid ( hobusepea, orion jms.) ja kõik.
või kas kõik tähed süttisid korraga kasutades ära 99% kogu nende süttimiseks vajaminevast ainest. ülejääke praktiliselt ju ei ole. effektiivsus missugune!
samas sellise koguse tähtede kohta peaks ikkagi mõni kõige lühema süttimisprotsessiga täht meile ennast näitama, kasvõi läbi udu. kui tähed on erineva vanusega siis peaks meie viimase 100 aasta sisse mõni süttimine ikka sattuma. kas tekkimise protsess on peatunud? miks see peatus ja millal, kas aine sai otsa? miks tähed on erineva " iseloomuga", nad on ju siiski ühesugusest ainest tekkinud. miks esineb palju erinevaid tähe mehanisme.
nagu näete oskab üks loll palju küsida....
minu teooria - kõik tähed tekkisid ja süttisid korraga, kasutasid selleks ära saadaval oleva aine. kuna ruum paisub pidevalt siis ei teki neid ka peale noovana plahvatamist välja paiskunud ainest, kuna see hajub suurde ruumi ära. müstika on muidugi miks esineb nii palju erinevaid tähti.
jätkub...
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas aivar1 » 07 Aprill 2010, 16:39

jätkan ühe näitega:
pelgulinna sünnitusmajas sünnib 1päevaga korraga 10 last ( täitsa võimalik), nendel kõigil on inimese tunnused, käed, jalad, pea, silmad jnejne. ühesõnaga välisel vaatlusel peab tunnistama et on tegu inimesega. sealt edasi läheb asi keeruliseks, aastad mööduvad, mõni sööb ennast paksuks, mõnest saab sportlane ja on sale, mõni kasvab 2 m teine jälle suht väikest kasvu, ühel pruiunid silmad, teisel blondid juuksed. ja igal ühel neist on midagi maailmale öelda, erinevat kusjuures, sest nende iseloom on erinev. ja ka nende eluiga on erinev, mõni hukkub lapsena, teine suitsetab kõrge vanuseni. aga alginformatsioon on ju sama??
paneme nüüd selle universumi ja 10 tähe konteksti. kõigil on sama algus, samast asjast. siis suur küsimus mis ei lase magada on see - miks tähtedel on iseloom ja saatus?
kusjuures see teooria annab võimaluse et kõik tähed on tekkinud korraga, nende eluiga on lihtalt erinev ja nende iseloomud on erinevad. tähti ju juurde enam ei teki, vähemalt mitte sellises koguses mis näha on.

tänud lugemast, loodan et väga segast ei peksnud :lol:

a.
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas Tõnis » 07 Aprill 2010, 23:17

Tõesti palju küsimusi. Küsimustel ei ole seejuures häda midagi.

Tähed tekivad suurtest (nii massi kui mõõtmete poolest!) külmadest molekulaarse gaasi pilvedest. Sellistes pilvedes leiduv tolm jahutab efektiivselt keskkonda ning viib temperatuuri (e. gaasi molekulide ja aatomite liikumise kiiruse) väga madalaks. Sellises pilves tekivad juhuslikult tihedamad kohad, mis hakkavad gravitatsiooniliselt üha rohkem ümbritsevat ainet endasse tõmbama. Mida rohkem ainet koguneb "kondensatsioonitsentrisse", seda agaramalt sinna uut ainet kogutakse. Aine kokku kogunedes hakkab gravitatsioonijõud gaasikogumit järjest tugevamalt kokku suruma, selle tagajärjel hakkab päris prototähe tsentris temperatuur kasvama. Ühel hetkel saavad tihedus ja temperatuur nii kõrgeteks, et süttivad termotuumareaktsioonid. Tekkinud noore tähe elu alguses on veel mitmed etapid (millest kõik ei ole päris selgedki), näiteks ümbritseva gaasipilve laiali puhumine jne. Lõpuks jõuab täht stabiilsesse elujärku, astronoomid ütlevad, et täht asub peajadal.

Tavaliselt tekib ühest gaasipilvest palju tähti, arvatavasti panevad tähtede tekkeprotsessile värskes täheparves või -assotsiatsioonis piiri kõige esimesena süttivad, väga massiivsed O ja B spektriklassi tähed. Nende intensiivne tähetuul pühib tekkivast täheparvest vaba gaasi välja ning tõmmates sellega veel süttimata tähtede massi edasisele kasvule piduri peale. Muide, tundub ka, et suur osa elliptilisi galaktikaid on sellised, kus on lühikese ajaga tekkinud väga palju tähti korraga ning need on galaktikast kogu gaasi välja puhunud.

Mis puutub tähtede juurdetekkimise kiirusesse, siis meie Galaktikas arvatakse tähetekke kiirus olema umbes 4 päikese massi jagu tähti aastas (tähtedeks arvestatuna keskmiselt 7 tähte aastas). Seejuures ei ole meie Galaktika mingi eriti suure ega ka eriti aeglase tähetekkega galaktika. Üliväga jämedalt võib väita, et 10 miljardit aastat x 7 tähte annab juba päris palju tähti ;-) Samas on selge, et minevikus on tähtede tekkimise kiirus olnud tunduvalt kõrgem. Tekkinud väikese massiga tähed aga elavad peajadal väga kaua (ja valdav osa tähtedest on Päikesest väiksema massiga!) ja seega on universumis galaktikatena ka väga pikalt nähtavad. Põhjalikumalt võib tähetekke kohta lugeda inglisekeelsest Wikipediast: http://en.wikipedia.org/wiki/Star_formation

Kas tähtede tekkimiseks vajalik aine on otsas? Ei ole, ka meie Galaktikas on ülimassiivseid (10000 Päikese massi ja enam) molekulaarpilvi väga palju. Seejuures on aine tihedus neis pilvedes päris pisikene - sadakond aatomit/molekuli kuupsentimeetris. Kosmilises "tühjas" tähtedevahelises ruumis aga veel mõned korrad väiksem.

Miks Universum nii hästi läbi paistab? Eks see sõltub tugevalt sellest, millises suunas vaadata. Kui vaatad Linnutee tasandis, siis võib mõnes suunas olla neeldumine tolmus ja ka gaasis paar-kolmkümmend tähesuurust ja võibolla enamgi. Linnuteest eemale vaadates näeme kosmilist ruumi, asudes ise suhteliselt õhukeses Galaktika kettas - see tähendab, et meie vaatesuunale ei jää eriti palju meie Galaktika tolmu ja gaasi. Sarnased gaasi ja tolmu pilved on aga hästi jälgitavad enamikes sobivalt orienteeritud galaktikates. Seega - mõnes suunas on taevas ikka võrdlemisi must, näiteks Luige tähtkujust Amburi suunas on meie Linnutees võrdlemisi tume riba, mis on tume just tolmu valgust neelava toime tõttu. Seejuures näeme me ainult neid udusid, mis neelavad valgust ja me saame neid võrrelda kõrvalolevate ilma tolmuta aladega või siis udusid, mida valgustab või ergastab tähtede valgus.

Supernoovaplahvatuse (mitte noova!!) käigus visatakse ruumi raskete elementidega rikastatud ainet, meie Päike on juba kolmandast tähtede põlvkonnast. Kõige esimesed tähed koosnesid vaid vesinikust, heeliumist ja tühisest hulgast liitiumist. Päikeses aga on raskemaid elemente juba ca 4%. On olemas ka Päikesest arvestatavalt suurema metallide/raskemate elementide sisaldusega tähti.

Sinu teooria see osa, et ruumi paisumine tekitab ruumi järjest suuremaks ning seetõttu aine järjest hõreneb, ei ole seetõttu korrektne, et _praegu_ paisub ruum vaid suures mastaabis, galaktikate mastaapides aga mitte. Galaktikate gravitatsiooniline energia on ruumi paisumist põhjustavast energiast lokaalselt (palju) suurem.

Kokkuvõtteks: tähti sünnib pidevalt ja ka sureb pidevalt ja nii veel päris tükk aega. Tähe elu määrab üheselt ära tema mass, aga ka see, kas täht on üksinda või kahekesi või suisa mitmekesi. Natukene mõjutab elu ka keemiline koostis.
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas mart » 08 Aprill 2010, 18:33

Päris huvitav lugu tähetehasest SMM J2135-0102, kus vorbitakse päikeseid 250 korda kiiremini kui meie kodugalaktikas. :)
Astronomers Get Sharpest View Ever of Star Factories in Distant Universe
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas aivar1 » 09 Aprill 2010, 08:43

teretere, tänud Tõnisele kes viitsis pikalt vastata ja Mardile viite eest. päris huvitav leid jälle.
aga, ma ei tahaks hetkel jälle "jaurama" hakata aga siiski...... :P
jutt käib umbes nii, leiti piirkond mida võib lausa tähetehaseks nimetada, kuna selle pilve heledus on suur jne. Mardi viidete põhjal lausa 250 x kiirem kui meie kodu galaktikas. ok.
Tõnise info põhjal, mis küll on ainult arvamus, on meie kodus tähe teke umbes 7 tähte aastas, siis selle avastatud pilves kõigi eelduste kohaselt koguni siis 7 x 250 = 1750 tähte. !! vägev. aga....
NÄIDAKE MULLE TÄHTE :?
kui me seda pilve suudame näha peaks me nägema seal just tekkinud tähti, seda ilmselt lausa iga tund. vat see oleks super vaatlus, istud teleskoobi taga ja paned märkmikusse kirja, 1...2....3 täht :P

tekkinud tähti ju pole, või ei lugenud ma sellest uudisest seda välja.

selget ilma oodates,
aivar
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas mart » 09 Aprill 2010, 13:52

umbes nii, et iga viies tund läheb ekraanil mingi piksel heledamaks? :)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas footon » 12 Aprill 2010, 12:25

Süttinud tähte on üsna raske otse vaadelda, sest teda ümbritseb ikkagi paks gaasi ja tolmu kiht, milles neeldub enamus valgusenergiast. Aga siis paneb see hele täht juba ka gaasi kiirgama.
footon
 
Postitusi: 64
Liitunud: 01 September 2006, 23:55
Asukoht: Raplamaa, Kaiu

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas aivar1 » 29 Aprill 2010, 17:06

tere jälle,
kunagi pole hilja õppida. kunagi tundus füüsika suht tüütu asi aga vanemaks saades tundub järjest huvitavam :ugeek:
ma natuke sirvisin astronoomia virtuaalset õpikut (http://opik.obs.ee), seal ehk lihtsamalt asjad kirjas. aga jälle põrkun tuttavatele küsimustele tähtede tekkimisest. ma copyn siia lõigu:
Selleks, et gaasist saaks täht, peab teda kokku suruma. Kosmiline gaas on niivõrd hõre, et isegi väga madala temperatuuri korral tasakaalustab siserõhk gravitatsiooni. Et külm gaas jahtub väga aeglaselt, võtab selline täheteke kohutavalt palju aega. (Miks aega vähe on, seda õpite edaspidi.) Kui aga suur gaasipilv on juba kokku tõmbumas, tekivad temas gaasivoolud, pilvede põrked ja muud tihedust suurendavad protsessid. Mida tihedam on gaas, seda kiiremini ta jahtub ja mingil momendil kujunevad kokkutõmbuvas pilves suhteliselt väikesed tihendid, millest rääkisime planeedisüsteemi teket kirjeldavas osas. Need nn. gloobulid (lad. globulos -- kerake) sobivad juba meie gaaskera võrrandeisse ning vastavalt programmeeritud arvuti asub nende elukäiku jälgima. „suhteliselt arusaamatu jutt. alguses viidatakse et gaas on väga hõre ja siserõhk tasakaalustab gravitatsiooni.....ja siis poole peal hakkab järsku kokku tõmbuma :shock:
järgmisena on minu arust mitu vastuolu ( veelkord rõhutan et olen füüsikast kaugel), "mida tihedam on gaas seda kiiremini ta jahtub" ?? kui gaasi kokku suruda siis peaks temp. tõusma, ja samuti rõhk. ma ei tunne üksikasjalikult Boyli seaduseid aga gaas peab täitma ruumi või anuma, sarnaselt sellele ruumile või anumale, ehk siis väga hõre gaas suures universiumis hakkab järsku kokku tõmbuma? mille arvelt või millise välise jõuga? kuidagi ei kujuta ette et gravitatsioon nii hõredat asja nii hullult mõjutab, pealegi ruum paisub kogu aeg, gaas peaks hajuma ühtlaselt. kuskil viidati et mingid lõõklained jne. ok, aga see ei anna ju ühtlaselt gaasile survet igast küljest ühte moodi, kui ühest otsast pressida siis teiselt poolt annab ju järgi :?: samas mis seis on esimeste tähtedega, kui plahvatavaid ja laineid tekitavaid objekte ei olnud.?

olen ma ainuke kellel see küsimus tekib? ;)
terv.
aivar
aivar1
 
Postitusi: 39
Liitunud: 29 Jaanuar 2010, 10:44

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas mart » 30 Aprill 2010, 10:12

Võti on siin vast selles, et madalal temperatuuril (näiteks -269 C või veidi soojem) on molekulid suhteliselt uimased. Tänu sellele hakkab pilli puhuma gravitatsioonijõud ning osakesed hakkavad "kokku kleepuma" . Mida suurem pilv, seda kiiremini (miljonid aastad) ta kasvab jne. (Vaata postitust: Tõnis 07 Aprill 2010, 23:17)
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas priit » 13 Juuni 2010, 10:23

Üks värske pilt ja artikkel tähe (päikesesüsteemi) tekkest:

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/06/100611093611.htm

Kas keegi oskab seletada, mis põhjustab kokku "langeva" gaasipilve esmase pöörlemise? Sealt edasi on suht arusaadav kuidas tsentrifugaaljõud hiljem selle kettaks lamendab.
priit
 
Postitusi: 15
Liitunud: 16 August 2009, 20:26

Re: tähe tekkimine ?

PostitusPostitas mart » 18 Juuni 2010, 07:58

Veel üks värske (17.06.2010) lugu: Astronomers Witness a Star Being Born
mart
 
Postitusi: 326
Liitunud: 21 Märts 2010, 12:53


Mine Tähistaevas ja Universum

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 33 külalist

cron