Teleskoop

Millist teleskoopi või binoklit osta? Mida teleskoobiga vaatlemisel silmas pidada? Millist lisavarustust/arvutiprogramme kasutada? Kuidas teleskoopi ehitada?

Teleskoop

PostitusPostitas Kaisa » 06 Juuli 2007, 18:03

Tere! Sooviksin osta endale teleskoopi. Leidsin isegi mingisuguse.

Aga kuna siin foorumis on palju targemaid inimesi kui mina, siis otsustasin kysida ka arvamust, et kas sellline teleskoop sobiks algajale?

 

Klassikalise ülesehitusega peegelteleskoop TAL-1 (tuntud ka Miitsarina) on suurepärane komplekt alustamaks või jätkamaks uuel tasemel astronoomiaharrastust. Tänu Miitsari töökindlusele ja komplektsusele sobib ta hästi kooliteleskoobiks.
4,3-tolline (110 mm) täielikult kollimeeritaval alusel peapeegel, klassikaline disain, alumiiniumtoru, sujuv hammas-latt fokuseerija, 6x30 otsija, kaks SuperPlössl okulaari (10 mm ja 25 mm), 2x Barlow-lääts, päikese projektsiooniekraan, kaameraadapter, pehme pintsel ja kruvikeeraja tagavad täieliku vaatlusmugavuse pikaks ajaks, ilma et midagi juurde peaks ostma.

Optikatoru kinnitub kindlale ekvaatorilisele monteeringule, mis omakorda toetub kõigutamatule metallist pjedestaalile, tagades vibratsioonivaba vaatluse, või puidust kolmjalale.
Toru saab oma kinnitusrõngastes vabalt keerata, et fokuseerija vaatlejale mugavaimasse asendisse pöörata.
Monteeringul on koordinaatrõngad ja peenreguleerimiskruvid mõlemal teljel, skaala laiuskraadi seadmiseks, vastukaalu raskused.

TAL-1 kõrge kvaliteet ja konstruktsiooni läbimõeldus on näha igas detailis. Näiteks on kinnituskruvidel spetsiaalsed pidurid, mis ei lase neil pimedas kaotsi minna.

Ja kõik see on saada üllatavalt soodsa hinnaga!

Omadused

Peapeegli läbimõõt

110 mm

Suhteline ava

F/7,3

Fookuskaugus

805 mm

Kaasasolevate okulaaride suurendus:

- 25 mm
- 10 mm
- 25 mm ja 2xB
- 10 mm ja 2xB

- 32x
- 80x
- 64x
- 160x

Lahutusvõime

1,3"

Väikseim vaadeldav tähesuurus

12m

Peenreguleerimiskruvi ulatus

± 4°

Monteeringu pöördeulatus:
- otsetõusu teljel
- käändeteljel


360° (24h)
360°

Laiuskraadi seadeulatus:

0...60°

Otsija nurkvaateväli

Otsija suurendus

6x

Teleskoobi mõõdud, mm

885x800x1650

Teleskoobi kaal

20 kg



Hind 4960.00

T2nud vastajatele.!
Kaisa
 
Postitusi: 2
Liitunud: 06 Juuli 2007, 17:57

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Anonymous » 07 Juuli 2007, 07:38

Tere, see on algajale hea teleskoop millega on võimalik näha planeete, kuud ja ka heledamaid süvataeva objekte (orioni udukogu, andromeeda). Soovitaksin sul juurde muretseda elektrilise kella mehanismi mis hoiab vaadeldavad objektid vaateväljas.Selget taevast
Anonymous
 

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 07 Juuli 2007, 08:23

TAL-1 on väga hea optikaga teleskoop, millel on piisavalt lisavarustust (erinevad okulaarid, päikeseekraan, filtrid). TAL-1M on varustatud ka kellamehhanismiga, mis annab palju rohkem võimalusi nii taeva vaatamiseks kui pildistamiseks.

Siiski on TAL-1 puhul üks oluline kaalumist vajav nüanss - kast, milles teleskoop asub, on nii suur, et üks inimene seda naljalt ei tassi. Ka kaal koos kastiga on pigem 30 kilogrammi piirimail. Kui elad suures kortermajas 4 korrusel ning teleskoobi kasutamiseks on see vaja õue viia, siis julgen ennustada, et astronoomiahuvi kahvatub õige kiiresti teleskoobi transportimise ebamugavuste kõrval. Võimatu seda transportida muidugi ei ole. Kui monteering (jalg ja telgede osa) on kokku pandud, siis ei ole see liiga raske ja ei võta ka liiga palju ruumi. Teleskoobi toru koos lisajuppidega ei kaalu ka eriti palju (5 kilo?). Niimoodi tükkhaaval TAL-1'te vedades saab edukalt hakkama, kuid nt. autos transpordiks on see väga ebasobiv... Toru ja telgede osa võiks autoga transportimisel kindlasti kastis (või mingil muul viisil vaba rappumise eest kaitstult) olla.

Kõige parem oleks, kui teleskoobil on püsiv koht, eriti hea oleks muidugi väikene vaatluspaviljon ;-)
Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Kaisa » 07 Juuli 2007, 17:50

Nii, nyyd selline asi, et leidsin veel yhe teleskoobi, mis mulle vist isegi et meeldib rohkem , kui see eelmine. Nyyd siis kysimus selline , et kas selliste omadustega teleskoop on minule , kui algajale sobilikum , kui see eelmine?:)

Ekvaatorilisel monteeringul läätsteleskoop.
* apertuur 90 mm
* fookuskaugus 900 mm
* 6x30 otsija
* 10/15/25 mm Plössl okulaarid
* 2x Barlow-lääts
* suurendused: 36x, 60x, 72x, 90x, 144x, 180x
* MON1 ekvaatoriline monteering
* Cartes du Ciel planetaariumi tarkvara
* lisavarustusena kellamehhanismi mootor otsetõusu teljel (820 kr)
Kaisa
 
Postitusi: 2
Liitunud: 06 Juuli 2007, 17:57

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Tõnis » 14 Juuli 2007, 11:02

Teleskoobi ava ehk apertuur on TAL-1 omast veidi väiksem, kuid 9 cm avaga läätsteleskoop on reeglina täitsa arvestatav instrument. Pealegi varjab peegelteleskoobil nagu TAL-1 väike sekundaarpeegel osa peapeegli pinnast ning valguse kogumise võime poolest läheneb TAL-1 sinu poolt toodud läätsteleskoobile. Lahutusvõime kaaresekundites (kaaresekundit tähistatakse "jutumärgi" või kahe ülakomaga: ") - kui lähedal võivad kaks tähte veel teineteisele olla, et neid ideaalse optika korral oleks võimalik silmaga vaadates eristada - on jämedalt leitav valemiga:

lahutusvõime (") = aperuur (millimeetrites) / 122

Kui sellesse valemisse panna sisse 90 või 114 millimeetrit (toodud läätsteleskoobi ja TAL-1 apertuurid), siis ega see erinevus eriti suur ei tule, vähemalt mitte praktikas ja Eesti kliimas.

Nagu TAL-1'lgi, ei ole sellel teleskoobil kohe küljes kellamehhanismi, kuid selle saab ju juurde osta (see 820.-) - igal juhul on see väärt investeering. Ükskõik kui kehvake kellamehhanism ka ei oleks, sellega varustatud teleskoobiga on palju mugavam vaadelda. "Kehvakese" all pidasin ma silmas seda, et näiteks 5 minuti jooksul sõidab vaatlusobjekt võrdlemisi suure suurendusega okulaari vaateväljas arvestatavalt edasi-tagasi, kuid ei kao vaateväljast välja.

Ma eeldan, et sellel teleskoobil on kokkupandav kolmjalg. Soovitaksin enne ostmist proovida, kui stabiilne selline komplekt on - teleskoop, vastukaal ja kellamehhanism kaasa tuleval kolmjalal. Hinnanguks piisab tavaliselt sellest, kui vaadata mõnda kaugemal olevat maapealset asja ning koputades näppudega teleskoobi toru pihta hinnata, kui kiiresti teleskoobi vibreerimine kaob. 1 sekund ja vähem on juba väga hea tulemus. Kui värinad kestavad üle 5 sekundi, muutub see vaatlemisel päris tüütuks (teleskoopi väristab näiteks tuul).
Kui kolmjala jalad on õhukesest alumiiniumist ja ei ole piisavalt jäigad, siis ise meisterdades on neid võimalik asendada palju paremate puust jalgadega...

Tõnis
 
Postitusi: 426
Liitunud: 09 Veebruar 2006, 02:06
Asukoht: Tõravere / Tartu

Re: Teleskoop

PostitusPostitas Anonymous » 08 September 2008, 00:29

tere, ma küll ei vasta kahjuks sellele küsimusele mida kaisa küsis, kuid mul pole hetkel palju aega ja ei jõua end regisstreerida et foorumisse postitust anda.. kuid ma tahaks teada mis teleskoopi te asjatundjad sooovitaksite minusugusele võhikule. tahaks teleskoopi mis oleks lihtne, praktiline, ja millega näeks plaaneete, ja teisi asi kosmuses. ei taha mingit super teleskoopi aga tahaks sellist mis oleks taskukohase hinnaga ja millega oleks vabal ajal hea vaadelda erinevaid plaaneete,
Anonymous
 


Mine Teleskoobid ja tehnika

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 153 külalist

cron