Hondaa, kirjuta, mis sulle taevas kõige rohkem huvi pakub. Sellest sõltub teleskoobi valikul üsna palju. Loomulikult, on olemas ka nn. teleskoobid igaks elujuhtumiks.
Kui sa tähtkujusid rohkem või vähem tunned, siis on edasine lihtsam - planisfääri või mõne arvutiprogrammi abil saad teada, millal sind huvitavad taevakehad üldse nähtavad on. Jääb vaid nende otsimise vaev teleskoobi abil. Sellisel juhul võib teleskoop olla väga lihtne, näiteks 15cm või suurema peegliga Dobsoni tüüpi peegelteleskoop. Suhtelise ava F/8 korral ongi see "teleskoop igaks elujuhtumiks".
Kui sa tähistaevas eriti hästi ei orienteeru, siis on automaatsetest teleskoopidest palju kasu. Miinuspooleks on nende suhteliselt soolane hind (korralikumad alates 20 tuhandest kroonist). Päris ilma tähti tundmata ei saa aga läbi ka automaatsete teleskoopidega.
Et üleüldse ette kujutada, mida taevas näha, tuleks lugeda. Alustuseks sobib väga hästi
Jaak Jaaniste ja Enn Saare "Täheatlas", kui sa seda kusagilt leiad (raamatukogus võiks ikka olla...), päris vaatlemise nüanssidega kurssi viimiseks on palju inglise- või venekeelseid raamatuid. Esimestest saad mingisugusegi ülevaate veebilehelt
www.teleskoop.com. Võid proovida selle veebipoe omanikuga ühendust võtta, ehk saad neile raamatutele ka sisse vaadata.