Teleskoop nagu teleskoop ikka. Apertuur (peegelteleskoobil peapeegli läbimõõt, sel siis 130 mm) on juba samm natuke tõsisema klassi teleskoopide suunas. Veidi tekitab minus kõhklusi üpris lühikene fookuskaugus - mida suurem on suhteline ava (e. lühem fookuskaugus), seda keerukam ning vaevanõudvam on kõrge kvaliteediga optika tootmine. Siiski on ülimalt tõenäoline, et selle teleskoobi peeglid on piisavalt kvaliteetsed ja enamus astronoomiahuvilisi ei suudaks võrdluses tippkvaliteediga optikaga mingeid erinevusi märgata.
Mis puutub veebilehel reklaamitud süvataeva objektidel paljude detailide eristamisse, siis mõnedel võib neid näha juba 80mm teleskoobiga, kuid enamikul ei piisa ka 30cm teleskoobist.
Varustus on alustamiseks enam-vähem, suurema suurenduse saamiseks (muidu on maksimaalne 180x) võiks juurde osta umbes 7mm fookuskaugusega okulaari.
www.teleskoop.com veebipoes on näiteks 500 krooni eest saadaval 7mm vene päritolu okulaar mis võiks päris kvaliteetne olla. Kaasa tulevad okulaarid koos kaasa tuleva Barlow läätsega annavad täitsa hea suurenduste valiku, 7mm okulaar nii Barlow läätsega kui ilma ei dubleeri ühtegi teiste okulaaride poolt antavat suurendust.
Suhteliselt kaheldava väärtusega lisa on too 24 mm objektiiviga otsija. Sellisega näeb vaid heledamaid tähti, nõrgemate objektide leidmiseks tuleb kasutada erinevaid muid meetodeid - vaatevälja kaupa tähelt tähele liikumine või tähtede leidmine koordinaatskaalade abil.
Kindlasti tekib probleeme statiiviga, sellised alumiiniumjalad võdisevad üldjuhul täitsa koledal kombel. Võdina osaliseks ravimiseks on kõige levinum meetod kolmjala jalgade vahele mingi raskuse (nt. (pooliku)telliskivi) riputamine. Kui oskusi ise meisterdada, siis ei ole eriti keeruline statiivi alumiiniumist torud puiduga asendada. Miinuseks on sel juhul statiivi suurem kaal, plussiks aga palju väiksem värisemine.
EQ-2 on ilmselt üks lihtsamaid ekvatoriaalseid monteeringuid. Kahjuks ei ole mul olnud võimalust ühtegi sellist ise näha ja proovida. Visuaalseks vaatlemiseks piisab sellest täiesti. Küll soovitaksin juurde osta mootori, see teeb elu oluliselt mugavamaks. Kui soov taevast pika säriajaga pildistada, siis selline teleskoop võiks fotoaparaadile päris heaks aluseks olla. Kui tollel teleskoobil ei ole ka mingit fotoka torule või monteeringule kinnitamise võimalust, siis fotopoodidest saadavate pudinate ning väikese meisterdamisega ei ole kinnitusplaadi/klambri ehitamine kuigi keeruline. Läbi teleskoobi pildistamine piirdub tollel teleskoobil vast läbi okulaari Kuu ja võibolla planeetide pildistamisega. Kindlasti saab samu asju edukalt ka veebikaameraga kätte.
Kokkuvõtteks - sellise hinna eest on see algajale täitsa mõistlik teleskoop. Suurendust on just parasjagu, valguse kogumise võime on täitsa OK. Teleskoobi kaal ei ole liiga suur, et seda lihtsalt transportida. Kindlasti on sellise teleskoobiga edukal vaatlemisel suureks plussiks tähistaevaga lähemalt tutvuse tegemine - tähtkujude selgeks õppimine ja taevakoordinaatidest sotti saamine.