Põhi- või keskkooli matemaatikatunnist on teada, et läbi suvalise kahe punkti on võimalik tõmmata
sirgjoon. Kolm ja rohkem punkti ühel sirgel on juba erijuht, selleks peavad olema täidetud teatud tingimused, mida saab huvi korral üles otsida kas matemaatikaõpikust või Internetist (inglisekeelne Vikipeedia on alustamiseks hea).
Maa ja Päikese asend taevas on üheselt määratud Maa orbiidiga. Kuna meie asume ümber Päikese tiirleval Maal, siis paistab Päike liikuvat taevas mööda joont, mida nimetatakse
ekliptikaks. Ekliptika on Maa orbiidi tasandi ja (kujuteldava) taevasfääri lõikejoon. Seejuures on ekliptikal asuva taevakeha kääne maksimaalne (+23.5 kraadi) siis, kui otsetõus on 6 tundi ning minimaalne (-23.5 kraadi) juhul, kui otsetõus on 18 tundi.
Päikesel, Maal ning Galaktika (e. Linnutee) keskpunktil on võimalik
enamvähem ühel sirgel olla kaks korda aastas - talvisel ja suvisel pööripäeva paiku. Suvisel pööripäeval on Päikese kääne +23.5 kraadi ning otsetõus 6 tundi, Maa paikneb sel ajal enamvähem Päikese ja Galaktika keskpunkti vahel. Talvise pööripäeva paiku asub Galaktika keskpunkt Maalt vaadates teisel pool Päikest.
Miks enamvähem ühel sirgel? Maa, Päike ja Galaktika keskpunkt saaksid olla täpselt ühel sirgel, kui Galaktika keskpunkt asuks samuti ekliptikal. Tegelikult on aga Galaktika keskpunkti koordinaadid sellised:
otsetõus 17h45m40.04s ja kääne -29° 00' 28.1"
Nagu näha, on Päike oma minimaalse kõrguse korral veel üle 5.5 kraadi võrra Galaktika keskpunktist kõrgemal. Pool aastat hiljem paistaks Maa Päikeselt vaadatuna täpselt samas kohas olevat. See tähendabki seda, et Galaktika keskpunkt, Päike ja Maa ei saa olla ühel joonel, kindlasti mitte 2012 aastal...
Kui Maa orbiidi tasand ilmaruumis laperdaks pika aja jooksul, siis võiks põhimõtteliselt (sõltuvalt tolle laperdamise suurusest-nurgast) küsimuses kirjeldatud joondumine ka aset leida.
Kui nüüd vaadata Päikesesüsteemi Maa orbiidi tasandi kohalt (risti tasandiga, asudes kaugel Päikese kohal), siis on põhimõtteliselt igal aastal kaks sellist joondumist - siis kui Päikese otsetõus on 17h45m ja siis, kui see on 23h45m. Aga see on pelgalt 2-mõõtmeline projektsioon...