Tere
Ekvatoriaalse monteeringuga on hea vaadelda, sest ta võimaldab lihtsa vaevaga tähe liikumist jälgida, kui ta on õigesti paigutatud. Piisab täiesti ka peaaegu õigesti paigutamisest lihtsalt hea on minuarust see, et sellel on olemas spetsiaalsed kruvid, mille abil teleskoopi tähte jälgides nihutada. Asimutaalse monteeringu korral tuleb teleskoopi ennast väänata, et tähe jälgida ja see ei pruugi sugugi sujuvalt toimida. Põhimõtteliselt ei tohiks ekvatoriaalse monteeringu ülesseadmine kaua võtta. Enamasti on selle laiuskraadi valik alguses paika sätitud ja siis peab lihtsalt vaatama, et jalg oleks enam-vähem loodis ja suunama polaartelje põhja suunas. Pigem on selle käsitlemine (erinevatele objektidele suunamine) alguses keerukas ja võib-olla et aeganõudev.
LED otsija on lihtsalt üks otsija mis kasutab valgusdioodi. Kas ta klassikalisest otsijast parem on see on ilmselt igaühe enda otsustada. Mingit konkreetset põhjust miks just LED otsijat taga ajada ma küll ei näe (kui siis võib-olla vaid selle kompaktsus ja kerge kaal). Ise olen kasutanud 60mm ("kaubamajast ostetud") teleskoopi asimutaalsel monteeringul ilma igasuguse otsijata. Alguses oli raske asjadele pihta saada, aga seda mõnusam oli lõpuks okulaaris näiteks rõngaga planeeti näha:)
- SKYWATCHER 70/700MM AZ 2
- 000.jpg (9.03 KB) Vaadatud 47237 korda
See asimutaalse monteeringuga teleskoop tundub kõige sümpaatsem. Esiteks on selle müüad ausad ja kuulutavad teleskoobi lehel, et maksimaalne praktiline suurendus sellisel teleskoobil on 140 korda ja tõepoolest ei paku sellega kaasa okulaare, mis ületaksid seda tingimust (haruldane
). Teiseks on seal ju selgesõnaliselt kirjas:
SUITABLE FOR...
| |
Beginners | yes |
Advancers | - |
Professionals | - |
Bresser 70 Astronomy starter telescope kit pakub vaid 100 rohkema krooni eest ekvatoriaalset monteeringut ja ühe okulaari rohkem. See on küll 4mm ja annab suurenduseks 175 korda, nii et põhimõtteliselt ilmselt kasutu selle teleskoobi jaoks.
Bresser 70x900 Astronomy telescope starter kit pakub lisa 300 krooni eest 450 kordset suurendust! On ju hea pakkumine
. Eijah, 4mm okulaar samuti kasutu ning Barlow läätse saab ainult 25mm okulaariga kasutada.
Niisiis, omast kogemusest võin öelda, et 60mm refraktor näitab Saturni rõngad ära, Jupiteril paar pilvevööti ja Galilei kuud. Kuud on hea vaadata (ilmselt igasuguse riistaga alates silmast). Veenusel näeb faase. Marsi polaarmütse pole sellega näinud. M42 on ... näha. Põhimõtteliselt sobiv suure pindheledusega objektide vaatlemiseks (ja head optilist kvaliteedi pole vist mõtet oodata). Mina sain kasutada vaid kaasasolevat 20mm objektiivi. 4mm oli selgelt 600mm fookuskaugusega teleskoobi jaoks liig, ning Barlow lääts oli lihtsalt halva kvaliteediga, mistõttu sellega vaadelda ei kannatanud. Võib öelda, et selline teleskoop ammendab ennast kiiresti. 70mm on selles suhtes ehk tiba parem.