Postitas Elmo » 26 September 2009, 23:22
Püüan omalt poolt seda võimalikult lihtsalt seletada.
Esiteks kommentaarina eelmisele kirjale, siis Universumi paisumise kiirus ei ole piiratud valguse kiirusega. Valguse kiirus on suurim kiirus meie Universumis, aga meie Universum ise saab paisuda kiiremini kui valguse kiirus. Keda Universumi paisumine rohkem huvitab, otsigu netist märksõna punanihe (redshift).
Vastuseks sellele küsimusele, et kui me hakkame mingis suunas minema, kas me jõuame "ääreni"? Seda ma kommenteeriksin nii, et kosmoloogilise printsiibi alusel on Universum homogeenne ja isotroopne. Isotroopsus tähendab seda, et igas suunas on Universum ühesugune... seega see välistab ära selle, et me saaksime minna/olla Universumi äärel. Kosmoloogiline printsiip tähendab sisuliselt seda, et ükskõik kus punktis me Universumis oleme, on Universum meie jaoks täpselt samasugune (suurtel skaaladel ning statistiliselt võttes)... seega ükskõik kuhu suunas me Universumi liigume, me oleme endiselt Universumi "keskel" -- igas suunas on Universum ühesugune.
Mis puudutab seda, kas Universumil sisuliselt on olemas piirid või on ta lõputu, siis sellele ei ole hetkel olemas ühest vastust. Vaatluslikus mõttes on Universumil piirid olemas -- mida kaugemale me vaatame, seda nooremaid objekte me näeme (kuna valgus liigub lõpliku kiirusega) ning sisuliselt me vaatame ajas tagasi... siit ka väide, et astronoomia on sisuliselt ainus teadus, mis saab vaadata ajas tagasi. Ajas tagasi vaatamine aga tähendab seda, et me saame tagasi vaadata ainult selle hetkeni kui Universum tekkis...õigemini me saame vaadata tagasi selle hetkeni, kui tekkisid esimesed tähed ja galaktikad. Sisuliselt me näeme ka varasemat momenti...seda nimetatakse kosmiliseks mikrolaineliseks taustkiirguseks (CMB).
Paar sõna ka selle kohta, kui Universum pidevalt paisub, siis kuhu ta paisub? Selle kohta tegelikult midagi konkreetset öelda ei saa... teaduse mõttes on see hetkel see valdkond, kus saab teha erinevaid teooriaid, kuid ühtki neist teooriatest ei ole hetkel võimalik ümber lükata ega kinnitada.
Loodetavasti tegi minu kirjutis asja natuke selgemaks, mitte ei ajanud veelgi segasemaks... igal juhul, kui tekib veel küsimusi, siis vastan neile meeleldi, kui vähegi oskan.
Elmo